Přeskočit na hlavní obsah

Bystřička - Otevřená Náruč a další

Otevřenou náruč jsem poprvé zkusil někdy v roce 2009. To byly doby, kdy jsme začínali s boulderingem. Pamatuju si, že na Bystřičku jsme poprvé vyrazili o rok nebo dva dřív a naším jediným vybavením byly dvě karimatky a lezečky. Venca už měl v té době naplno rozjeté čištění oblasti, vznikaly bouldry, které jsme nepochopili a taky projekty, které jsme nepochopili už vůbec. 
Právě v roce 2009 se konala na Bystřičce sejšn, kde Náruč vylezl Martin Stráník a ohodnotil ji kosmickou obtížností 7C+. Od té doby jsem bouldroval všude možně, ale na Bystřičku jsem se čas od času vždycky vrátil, abych Náruč pozkoušel.
Otevřená Náruč je poplatná svému názvu - leze se rukuma po dvou hranách, z nichž pravá je poměrně ostrá a levá je oblejší. K tomu je třeba přičíst slušný sklon a mizerné stupy.
Na Náruči jsem se náhodou octl i na Štědrý den 2013 s Michalem, kdy byla původně v plánu Velá. Poprvé jsem udělal spodní tři kroky, z nichž nejtěžší je přískok oblé hrany s hodně plytkou dírkou. Vrchní, podobný krok mi ale zůstaval záhadou stejně jako závěrečné tempo do dobré lišty. Nemohl jsem ten chyt uždímat ani za nic a odměnou za přehanné snažení byl bolavý úpon v lokti, který jsem cítil celé jaro.


Náruč na Štědrý den
Náruč dnes
Další návštěva proběhla minulý týden s Mončou, když jsme se vraceli z Velé. Ještě se nám nechtělo domů, tak jsme zaparkovali auto u nádrže a já jsem se bez očekávání vydal do kopce na Náruč. Rovnou jsem se pustil do druhé půle a hned se mi podařilo udržet levou oblinu. Navíc mi to připadalo lehké! Zvlášť jsem ještě zkusil krok do výlezové lišty a to taky šlo. Věděl jsem ale, že už na napojení nemám, tak jsme jeli domů.
Dnes jsem se vydal na Bystřičku sám. Výlez Náruče je naštěstí lehký, takže chytači mi nechyběli. Když jsem v 9:00 došel nahoru, zjistil jsem, že do boulderu hezky svítí, ale naštěstí byla skála studená z noci a občas zafoukalo. Rozlezl jsem se ve výlezu, párkrát jsem udělal první krok a šlo se na pokus. Věděl jsem, že to buď půjde, anebo to bude totální katastrofa. Ale hned v prvním pokusu jsem cítil sílu a kdybych nespletl nohy, bylo by hotovo. V dalším pokusu mi nevyšla spodní facka. Trochu jsem znervózněl, ale dalším pokusem jsem stoupal výš a výš.. poprvé se mi v bouldru stalo, že jsem během lezení uvažoval jestli to dám nebo ne, žádná automatika. Snažil jsem se ale zabrat na max a nakonec jsem byl nahoře, ani jsem tomu nemohl uvěřit.
Tenhle boulder byl pro mě dlouhou dobu pojem. Nechci říct, že je to nejtěžší, co jsem kdy vylezl nebo řešit, za kolik to je. Pro mě je Náruč milník stojící za cestou, kterou jsem urazil od karimatkového boulderingu až doteď. 


Nicméně když vylezete těžký projekt, je otázka co teď? Jak říká Šarmič, lezení je nekonečný koloběh projektů a pro vás je jen otázka, jaký si vyberete ten další? Pro mě to byla velmi aktuální otázka, protože bylo deset hodin a mně se ještě nechtělo domů. 

Stavil jsem se zpátky do auta pro lano a vyrazil na druhou stranu kopce - v plánu bylo očistit vysoký boulder od Libora v sektoru pod jihem a pozkoušet Hrobaře, nádherný kousek od Dana Pisára. Highball jsem vyčistil, ale nevylezl, na to bude třeba víc bouldermatek... pak jsem se přesunul na Hrobaře. Jsou to čistě silové kroky po slušných bočácích a bekendech, které vás dovedou do dvou oblin. Z těch je třeba dobojovat peprný výlez a je vyhráno. Celé mi to zabralo asi hodinu. Pro ilustraci přidávám fotky:

Hrobař: na fotce nástup vlevo dole ze spoďáků, nátah do spárky, následně bočák vpravo, dvě obliny a výlez.
Hrobař
Hrobař s vyznačeným nástupem
Liborův boulder - již údajně přelezen. Nástup ze stoje, přes díry u spárky do pravé spáry a krok do hrany.
A na závěr komplet schema boulderů - převzal jsem to ze starší fotky, platí tady ŽLUTÉ linie:

Tohle je tedy kámen v sektoru Budoucnost. Dostanete se tam dvěma způsoby - buď přijdete shora ze sektoru Komín (stačí od posledního boulderu dále sestupovat po hřebínku) anebo přijdete z cesty zdola. Tady je mapka z Vencova originálního průvodce s dokreslenou polohou tohoto sektoru.


Dál pokračuju nahoru do sektoru Komín, kde zkouším Danovu klasiku z roku jedna-dvě: Medium Soft 7B. Na jednokrok ze spoďáku jsem moc slabý, i když to skoro klaplo.

Medium Soft 7B - na obrázku jde vidět, jak jsem se dostával výš a výš. Lištu jsem skoro držel. Skoro.
Ještě se stavím na Tři sestry 7A, které taky dlouhá léta odolávaly, ale dnes se daří na první pokus. Vezmu to přes sever, ale už nic nezkouším - jedu domů, kde mě čeká bakalářka a Ocelové Mosty I. Bystřička se nezdá, ale skrývá své skvosty, doufám, že jsem jich tady aspoň pár ukázal.

Komentáře

 1. gratulujem. Tak sup sup fururamu a velku hubu ked to ide. Za co je boulder vlavo od hrobara? Ten stary. Diky Za info. Kmocho

  OdpovědětSmazat
 2. Čau, ten Liborův boulder nevím, to bude tak 7B? A jestli myslíš tu červenou čáru, ta je jen špatně nakreslená, tam nic není. Na Hubu jsem koukal, ale z těch oblin nahoře mi přijde že není kam... a Futurama nevím co je...

  OdpovědětSmazat
 3. Gratulace k Náruči, jak píšeš, je to opravdu skvost.
  Obecně si myslím, že spodní část Komína (mezi bloky s Medium softem a Budoucností) je ještě neodtěžená a zbývá vylézt dost vysokých kolmáčů. A jen tak pro zajímavost, na hřebeni proti Komínu se nachází taky nějaké skály, co vím, tak tam nikdo nikdy nebyl a tak je otázka co, případně jestli vůbec něco skrývají.

  Komár.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na tom protějším kopci jsme samozřejmě byli už dávno. Něco málo tam je, jako třeba Lu Penis a další... :-) Venca

   Smazat
 4. Čau, jestli myslíš hřebínek blíž ke kamenolomu, tak tam jsem teď byl. Skály tam jsou, ale na bouldering nic moc. Je tam jeden hezký, ale nízký káme se super matrošem, kde by šlo pár šestek.

  OdpovědětSmazat
 5. Nene, myslím vrchol dále do kamenolomu. Inu, přibližnou polohu skal jsem umně zakreslil do této mapy:
  http://leteckaposta.cz/872394301.

  Komár

  OdpovědětSmazat
 6. Jo tak tam jsem nebyl. Jestli tam je nějaký potenciál, bylo by to super...

  OdpovědětSmazat
 7. Super, gratulace! Co myslíš o klase Náruče, C+ sedí a nebo třeba i 8A?:) sem nevěděl, že píšeš bakalářku na téma - Lezecké podmínky na Bystřičce...:)))))

  OdpovědětSmazat
 8. Nevím, v klase je jako vždy bordel - ale v porovnání s áčkama na Sněžníku je to podobné. Jinak bych ale nechal 7C+, teď už mi to šlo docela rychle. A samozřejmě je to morfo.
  Jinak jsem koukal, že jsi lezl u Respektu tu odbočku doleva. Pak je ale ještě Tsim Fuckis rovně nahoru bez levé hrany ne? To dolézá přes stejné chyty?
  Jinak dnes VUT?
  P.S. Taková bakalářka by se mi líbila:D

  OdpovědětSmazat
 9. Jasný, všechno 8A za každou cenu být nemusí..:) Dobrý ukončit jeden velkej projekt, přesně vím jaký pocity jsi zažíval:)

  Jo přímo nahoru to je Hokus Pokus 8A, s tím Chokingem se to spojuje až na výlezový hraně.

  Snad byl trenink dobrej, jdeme zitra a čtvrtek, tak se kdyžtak ozvi;)

  OdpovědětSmazat
 10. Nazdar Ádo, jestli Ti to není proti srsti, napsal jsem krátký report o tvém přelzu na www.nadzemi.cz. Jedná se o stručné info s odkazem na tvůj článek, zároveň bych se s tebou o něčem potřeboval pobavit, poslal bys mi prosím na sebe mail? Díky moc Čaj. kontakt: redakce@nadzemi.cz nebo 737882918

  OdpovědětSmazat
 11. Zdar, za kolik je ten Liborův boulder co máš u Hrobaře? Dneska jsme to přelezli, super pecka highball, morál jako víno! Magnus přidal SD zleva z hrany. Říkali jsme si ze stoje 7A+ a zleva z hrany 7B. Moc pěkná věc...díky za info Honza Kubíček

  OdpovědětSmazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 13. jo ještě jsem chtěl napsat že ten boulder Liborův je docela morfo, pro malý těžší...HK

  OdpovědětSmazat
 14. Ahoj, nevím za kolik to je, já to nevylez, ale myslím, že 7A+ by mohlo sedět

  OdpovědětSmazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Rok 2018 (hlavně) v Kanadě - část 2

Můj poslední příspěvek skončil přelezem projektu Fit Bird. Byl začátek srpna a sezóna byla ještě pořád v plném proudu. Moje pozornost se obrátila zpět na druhou stranu Echo Canyon, Atlantis Wall. Už delší dobu jsem se chtěl podívat do cesty Wingsuit for Christmas 13d (8b), která se nachází v sektoru Balcony. Tahle stěna je méně převislá než Atlantis a lezení zde je dost rozdílné od klasického vytrvalostního stylu, které Echo Canyon nabízí. Poměrně rychle cestu zkrokuju - bouldrové lezení po malých chytech a dlohé kroky je přesně to, co mi sedí. Třetí den strávený v téhle cestě se mi daří dostat se až k řetězu a připisuju si druhý přelez téhle cesty. V této době začínají všude kolem požáry a viditelnost a kvalita vzduchu se rapidně zhoršuje. Bohužel tak to tady bylo i minulý rok, jenže tentokrát je to snad ještě horší. Jeden hezký den strávíme v oblasti Raven's Crag, kde se mi podaří přelézt starý rest Telltale Heart 13a, jedna z nejhezčích a nejdelší cest v Bow Valley. Na 30 met

Trénink visů podle Chrise Webba-Parsonse

Udělal jsem překlad a takové shrnutí tréninku visů podle známého australského siláka. Když už byl hotov, tak jsem si řekl, proč se nepodělit s těmi, kteří ještě s dead-hangy neměli tu čest nebo neholdují angličtině... Tady je výtah toho, co Chris říká: - 12- týdenní program - potřebuješ smyčku, která nepruží a lištu - lišta nemá být zbytečně malá, visy se na ní dělají bez palce s prsty v pravém úhlu - je třeba se dobře rozcvičit - dělají se tři typy visů: S nataženou paží, lehce ohnutou a ohnutou více než 90 stupňů - pro každý typ děláš tři visy levou i pravou - mezi každým visem máš tři minuty pauzu (takže levá i pravá natažená - rest 3 min., to samé ještě dvakrát, a potom 3x lehce ohnutá a 3x více než 90 stupňu - celkem 9 visů pro každou ruku) celkem 12 týdnů: Prvních šest týdnů - 1. týden: 10-ti sekundové visy, 2. týden 10s, 3. týden 5s, 4. týden 10s, 5. týden co nejdelší dobu bez smyčky! (i když uvisneš třeba jen půl sekundy), 6. týden nevisíš - rest Dr