Přeskočit na hlavní obsah

Filmový večer – Bloody Sunday

Zase jeden filmový večer v rezidenci Homolovic. No nemůžeme každý den trávit u Ramba nebo jiných testosteronových pecek (i když bychom chtěli). Někdy je holt potřeba se trochu vzdělat. Volba padla na docu-drama Bloody Sunday. Kdo dával pozor v dějepisu, ví, že Krvavá neděle je označení pro důležitý den v irské historii. V tento den se v městečku Londonderry (irsky Derry) konal pochod za občanská práva. Vyhrocená situace mezi katolíky a protestanty už mnohokrát předtím vyústila v potyčky a vraždy, proto se britská vláda rozhodla zasáhnout proti tomuto pochodu „přiměřenou silou“ a vyslala na neozbrojené demonstranty jednotku elitních výsadkářů. To, co mělo být původně zatýkací akce, skončilo zastřelením 13 neozbrojených lidí, z nichž sedm bylo nezletilých. I člověk, který nestrávil dny v lavicích piškvorkami, však nemusí znát celou pravdu. Oficiální zdroje totiž uváděly, že palbu zahájila irská militantní a ilegální organizace IRA, vojáci dostali vyznamenání od královny a celá událost se zametla pod koberec. To vše se stalo před necelými 40 lety a tím to nekončí. Tato akce se nejen ututlala, ale podnítila spoustu mladých irů k naverbování do IRA a krvavé potyčky trvaly až do roku 1998, kdy byla organizace oficiálně odzbrojena. Postoj britů se však nezměnil až do minulého roku, kdy Tony Blair přijel do Derry a oficiálně uznal pochybení a za skutky tehdejší vlády se omluvil.


Bloody Sunday je syrový a autentický dokument. Umělecké prostředky zde jen podtrhují dokumentární vyznění filmu a občas přidávají tam kde je třeba. Zkušenost je přesně taková, jak bychom u něčeho podobného čekali. Nepříjemné mrazení mě doprovázelo až do postele. Věci jako tahle se v civilizované Evropě stala v příliš nedávné minulosti, aby z toho člověk mohl zůstat klidný.

http://zpravy.idnes.cz/britsky-premier-se-omluvil-za-krvavou-nedeli-severoirsky-masakr-pred-38-lety-1si-/zahranicni.aspx?c=A100615_154822_zahranicni_ipl

http://www.csfd.cz/film/82635-krvava-nedele/

Komentáře

  1. Ano, Paul Greengrass umí skvěle zachytit autentičnost nejen u tohoto filmu, ale třeba i u United 93.

    OdpovědětVymazat
  2. United 93 jsem viděl taky a je to hodně podobné ražení. Jediný rozdíl je v tom, že tady se Greengrass vyloženě postavil na stranu irů a třeba tím i hodně lidí přesvědčil, jak to doopravdy bylo.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Rok 2018 (hlavně) v Kanadě - část 1

I. Španělsko Po návratu ze Španělska jsem nebyl ve zrovna nejlepším rozpoložení. Abych všechny uvedl do obrazu, rychle se vátím na začátek roku 2018. Leden byl poslední měsíc mých pracovních víz v Kanadě. S pomocí měho zaměstnavatele se mi ale podařilo získat druhá víza na další rok. Zároveň jsem si v práci domluvil dvouměsíční volno - pracuji pro firmu pořádající svatby a tohle bylo období mimo sezónu, takže s tím naštěstí nebyl problém. Na začátku února se tedy vracím na tři týdny do Čech. V tomhle období se stíhám potkat se všemi kamarády, rodinou a připomenout si, jak chutná pořádné pivo. Zároveň funguju jako průvodce po Česku pro mou, teď už bývalou, kanadskou přítelkyni. Po návštěvě ČR nás čeká pět týdnů lezení ve Španělsku. Už od podzimu bojuji se zraněným poutkem na prsteníku. Bohužel, před výjezdem do Španělska si vůbec nejsem jistý, jestli budu moct lézt, ale po týdnu už se prst cítí docela dobře. Lezeme hlavně na kvantitu a celý měsíc se snažím lézt na OS co nejvíc cest. Ch…

Rok 2018 (hlavně) v Kanadě - část 2

Můj poslední příspěvek skončil přelezem projektu Fit Bird. Byl začátek srpna a sezóna byla ještě pořád v plném proudu. Moje pozornost se obrátila zpět na druhou stranu Echo Canyon, Atlantis Wall. Už delší dobu jsem se chtěl podívat do cesty Wingsuit for Christmas 13d (8b), která se nachází v sektoru Balcony. Tahle stěna je méně převislá než Atlantis a lezení zde je dost rozdílné od klasického vytrvalostního stylu, které Echo Canyon nabízí.
Poměrně rychle cestu zkrokuju - bouldrové lezení po malých chytech a dlohé kroky je přesně to, co mi sedí. Třetí den strávený v téhle cestě se mi daří dostat se až k řetězu a připisuju si druhý přelez téhle cesty.
V této době začínají všude kolem požáry a viditelnost a kvalita vzduchu se rapidně zhoršuje. Bohužel tak to tady bylo i minulý rok, jenže tentokrát je to snad ještě horší.
Jeden hezký den strávíme v oblasti Raven's Crag, kde se mi podaří přelézt starý rest Telltale Heart 13a, jedna z nejhezčích a nejdelší cest v Bow Valley. Na 30 metre…

Bystřička - Otevřená Náruč a další

Otevřenou náruč jsem poprvé zkusil někdy v roce 2009. To byly doby, kdy jsme začínali s boulderingem. Pamatuju si, že na Bystřičku jsme poprvé vyrazili o rok nebo dva dřív a naším jediným vybavením byly dvě karimatky a lezečky. Venca už měl v té době naplno rozjeté čištění oblasti, vznikaly bouldry, které jsme nepochopili a taky projekty, které jsme nepochopili už vůbec.  Právě v roce 2009 se konala na Bystřičce sejšn, kde Náruč vylezl Martin Stráník a ohodnotil ji kosmickou obtížností 7C+. Od té doby jsem bouldroval všude možně, ale na Bystřičku jsem se čas od času vždycky vrátil, abych Náruč pozkoušel. Otevřená Náruč je poplatná svému názvu - leze se rukuma po dvou hranách, z nichž pravá je poměrně ostrá a levá je oblejší. K tomu je třeba přičíst slušný sklon a mizerné stupy. Na Náruči jsem se náhodou octl i na Štědrý den 2013 s Michalem, kdy byla původně v plánu Velá. Poprvé jsem udělal spodní tři kroky, z nichž nejtěžší je přískok oblé hrany s hodně plytkou dírkou. Vrchní, podobný kr…